Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Energetická únia prinesie aj väčšiu regulačnú záťaž

Energetická únia je jednou z najväčších pripravovaných iniciatív Európskej únie. Energetická únia má za cieľ najmä plnú integráciu európskeho energetického trhu, vďaka čomu má EÚ spolu s inými nástrojmi zvýšiť svoju …

Energetická únia a efektívnosť

… energetickú bezpečnosť, konkurencieschopnosť a podobne. Hoci je niektoré časti energetickej únie možné vítať (najmä znižovanie administratívnych bariér medzi krajinami), iné narobia viac škody ako úžitku. Ide najmä o rôzne snahy o “pomoc” spotrebiteľom.

Neinformovaní spotrebitelia

Podľa Európskej komisie je problémom to, že spotrebitelia dnes nemajú dostatok informácií o svojej spotrebe. V rámci budovania energetickej únie tak chce Komisia spolupracovať s národnými regulátormi, aby prinútili poskytovateľov zvýšiť prehľadnosť a zrozumiteľnosť účtov za elektrickú energiu.

To, samozrejme, zvýši regulačnú záťaž a zvýši bariéry vstupu do odvetvia.

V záujme posilnenia konkurencie tak energetická únia konkurenciu poškodí. Samozrejme, aj keby sa počet (hoci aj potenciálnych) poskytovateľov nezmenil, nové regulačné povinnosti si tak či tak zaplatia samotní zákazníci.

Okrem toho chce Komisia spolupracovať aj na vytvorení informačného a porovnávacieho nástroja, ktorý spotrebiteľom umožní lepšie porovnať dostupné ponuky.

Samozrejme, tento nástroj bude vytvorený za peniaze daňových poplatníkov, a tak si spotrebitelia za tento “darček” opäť zaplatia sami.

Energetická únia a šetrenie energie

Jedným z hlavných cieľov energetickej únie je aj zvyšovanie energetickej efektívnosti. Nie, byrokrati EÚ nepracovali desaťročia na veľkolepých technických vynálezoch, ktoré teraz veľkolepo vytiahnu a ktoré drasticky znížia spotrebu energie.

Pod zvýšením energetickej efektívnosti sa pri energetickej únii (ako aj pri Európskej únii vo všeobecnosti) myslí jednoducho zakázanie spotrebičov, ktoré dosť “efektívne” nie sú.

Môžeme sa teda tešiť na viac hlúposti typu zákaz silných vysávačov a zákaz štandardných žiaroviek. Mimochodom, snaha o znižovanie energetickej závislosti zákazom “neúsporných” spotrebičov je podobná, ako keby EÚ pri nedostatku ropy zakázala autá a ľudia by museli jazdiť na koňoch.

Stále nové centrálne plánovanie

Energetická únia našťastie nebude len o týchto veciach, ale fungovanie trhu zefektívni aj spomínaným odstraňovaním administratívnych bariér.

To bude pre spotrebiteľov nepochybne prospešné. Európska únia však, žiaľ, opäť raz pomerne dobrý nápad ničí ďalším centrálnym plánovaním, ktoré má “správne” riadiť trh a pomôcť tak spotrebiteľom.

Takéto snahy sú však vždy odsúdené na neúspech a spotrebiteľom v konečnom dôsledku viac uškodia ako pomôžu.

Môžeme preto len dúfať, že energetická únia neprinesie ešte viac regulačných bariér, než ich zruší.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.sk/energetika/clanok/co-ponuka-reforma-trhu-eu-s-elektrinou-spotrebitelom-023951

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.