Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Elektronické cigarety čakajú tvrdšie regulácie EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Brusel chce tvrdšie regulovať elektronické cigarety

EÚ chce elektronické cigarety podrobiť tvrdším reguláciám. Ak by ste si mysleli, že je to preto, lebo elektronické cigarety niekomu ublížili alebo predstavujú veľké riziko, ste na omyle. Táto snaha o reguláciu je …

Elektronické cigarety - regulácie EÚ

… typickým prejavom bruselských úradníkov ospravedlniť svoju existenciu. Desiatky tisíc byrokratov totiž musia každý deň vykázať nejakú činnosť. A v tomto prípade len zistili, že elektronické cigarety dosiaľ ich pozornému byrokratickému zraku unikali.

Elektronické cigarety musia byť regulované!

Podľa Európskej únie zatiaľ bezpečnosť elektronických cigariet dokázaná nie je. Rovnako tak nie je dokázané ani to, že by boli nebezpečné. Koniec koncov, elektronické cigarety sú len zdravšou alternatívou klasických cigariet. Dôvodom je, že vodná para z elektronických cigariet obsahuje oveľa menej toxických látok, než dym tabakových cigariet. Elektronické cigarety môžu byť však podľa byrokratov atraktívne pre mladých ľudí, ktorých môžu k fajčeniu priviesť.

Predstava je to absurdná a EÚ má pred sebou rôzne prekážky. Napríklad to, na základe čoho by elektronické cigarety regulovala. EÚ ich najprv chcela regulovať ako tabakové výrobky. Elektronické cigarety však tabak neobsahujú. Tak sa ich rozhodla regulovať ich ako liečivá. To je však nemenej absurdný nápad, keďže o elektronických cigaretách nikto netvrdí, že zdraviu pomáhajú. Na základe takejto logiky by EÚ mohla zaradiť medzi liečivá aj pivo, lebo zdraviu škodí menej ako tvrdý alkohol. Snaha regulovať elektronické cigarety je tak výbornou ukážkou bruselskej byrokracie v praxi.

Zdroj:
1. http://blogs.telegraph.co.uk/news/danielhannan/100226210/the-tobacco-lobby
-the-eu-and-how-we-are-governed-by-corporatism/
2. http://www.europarl.europa.eu/news/en/headlines/content/20130508STO08085/
html/E-cigarettes-safer-alternative-to-tobacco-or-potential-health-risk

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.