Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
ECB skončila úsporné opatrenia v EÚ | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

ECB zastavila úsporné opatrenia v EÚ

ECB nechtiac zastavuje v EÚ úsporné opatrenia. Pri svojej politike sa totiž kruto prerátala, keď podporila problémové krajiny, ktoré tak mali dostať na úsporné opatrenia viac času. Asi zabudla, že politici oddychový čas …

ECB zastavila úsporné opatrenia v EÚ

… nevyužijú na nápravu svojich chýb, ale na naháňanie voličských hlasov cez ďalšie dlhy. ECB bola teda veľmi naivná. Dať vládam zdroje s tým, že vykonajú úsporné opatrenia, je ako dať závislému na drogách peniaze, nech si kúpi ďalšie drogy, aby sa zbavil závislosti.

ECB ničí úsporné opatrenia

Takto samozrejme človek závislosť nevylieči. Nakúpi si len ďalšie drogy a bude sa správať nezodpovedne, kým znova nepadne na dno. Príklad s drogovo závislým je pre ECB ešte priveľmi prívetivý. Zatiaľ čo drogovo závislý ubližuje sebe, a teda má aspoň nejakú motiváciu sa z toho dostať, motivácia politikov je presne opačná. Ich stratégiou je čo najviac míňať a čo najviac sa zadlžovať – presne z tohto totiž majú osobný prospech. Úsporné opatrenia síce pomáhajú ekonomike, ale im samým berú politické body. Mysliac na toto, ECB mala spraviť presný opak toho, čo urobila.

Intervencie ECB

Ešte na jeseň minulého roka boli viaceré krajiny na kolenách a hrozil im bankrot. Vďaka intervenciám ECB však vládam klesli náklady na financovanie ich dlhov. Zatiaľ čo vtedy problémové krajiny vzhliadali k Nemecku ako k najväčšiemu veriteľovi ECB, dnes sa situácia obrátila. Práve Nemecko vinia z toho, že musia robiť úsporné opatrenia. Pokiaľ však ECB bude podporovať rozhadzovačné vlády, tie nikdy neušetria ani cent. Ak teda ECB chce, aby vlády vykonávali úsporné opatrenia, musí ich k tomu prinútiť – odstrihnúť ich od lacných peňazí.

Zdroj:
1. http://finweb.hnonline.sk/c1-59862260-ecb-ukoncila-eru-konsolidacie-komentar-dna

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.