Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Šéf ECB Mário Draghi v podozrení z ovplyvňovania | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Šéf ECB Draghi v konflikte záujmov?

ECB - Mário Draghi je v konflikte záujmov?Európsky ombudsman začal vyšetrovanie z dôvodu možného konfliktu záujmov, pretože Mário Draghi je prezidentom Rady guvernérov a šéfom Európskej centrálnej banky (ECB) a zároveň členom diskrétnej a zásadne neverejne zasadajúcej „Group of 30“, čo je skupinka 30-ich vplyvných finančníkov, založená v roku 1978 na podnet Rockefellerovej nadácie.

Draghi v podozrení z ovplyvňovania

Antilobingová organizácia „Corporate Europe Observatory“, ktorá sťažnosť podala, sa obáva, že by Draghi mohol konzultovať svoje názory s mocnými investičnými bankami. Inými slovami, investičné banky by mu mohli hovoriť, čo má robiť. Je známe, že viacero rozhodnutí ECB je v prospech bánk na úkor stability meny.

Pripomína to situáciu „z capa záhradník“, lebo v rokoch 2002 až 2005, kedy bol Draghi viceprezidentom Goldman Sachs International malo práve Goldman Sachs Grékom výdatne pomáhať pri zahmlievaní skutočných čísel pri vstupe do eurozóny. Grécko sa do eurozóny nemalo dostať. Draghi samozrejme tvrdí, že o ničom nevedel.

Nebezpečné ELA úvery

Kto si myslí, že jeden Draghi v 23-člennej Rade guvernérov ECB predsa nič nezmôže, je na omyle. ECB doslova ovládol takzvaný Club Med. Napríklad na zrušenie mimoriadne nebezpečných ELA úverov, ktoré sú v podstate tlačením peňazí priamo jednotlivými národnými bankami, je potrebná minimálne dvojtretinová väčšina. Keď teda guvernér národnej banky Grécka, Talianska, Cypru, Malty, Španielska, Portugalska (teda krajiny, ktoré ELA úvery čerpá) a k tomu riaditeľ za Portugalsko a pán Draghi nesúhlasia, musia sa ELA úvery podľa článku 14.4 štatútu ECB poskytovať ďalej.

Ale možno je to odkonzultované s Group of 30.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.