Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécko | Schválili druhý záchranný balíček 130 mld. eur | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Druhý záchranný balíček | Grécko potrebuje opäť čas

Grécko - druhý záchranný balíček.Centrálny predpoklad druhého záchranného balíka bol, že Grécko zníži svoje dlhy do roku 2020 na 120,5 percenta. Týmto by síce bolo (spolu s Talianskom) naďalej najviac zadlženou krajinou Európy, no keďže „záchrancovia“ odniekiaľ nabrali presvedčenie, že to je tá správna hodnota, bol schválený druhý záchranný balíček vo výške 130 mld. eur. Dôrazne sme upozorňovali, že to fungovať nebude, že celý plán je nereálny, že sú to peniaze vyhodené von oknom. Nič nepomohlo. Napriek ubezpečeniu premiérky, že do Grécka nepôjde ani cent, sme sa s hrdosťou zaručili za úver vo výške 1,3 mld. eur.

O chvíľu sa môžeme tešiť na tretí záchranný balíček pre Grécko

Dnes, o 8 mesiacov neskôr, konštatuje Trojka (takpovediac bojovníci priamo na fronte), že až v roku 2016 a nie v roku 2014 ako sa pôvodne plánovalo Grécko dosiahne 4,5 percenta primárny prebytok (prebytok, v ktorom nie sú zarátané úroky), a teda celkový grécky verejný dlh nebude v roku 2020 120,5 percent, ale vyšší. Neviem, kde nabrala Trojka ten optimizmus, že Grécko dosiahne v roku 2016 primárny prebytok vo výške 4,5 percenta, ale je to rovnako nereálne, ako bol pôvodný odhad. „Záchrancovia“ si totiž nevšimli, že počas „zachraňovania“ viac menej zlikvidovali grécku ekonomiku a že medzičasom Grécko súťaží so Španielskom o najvyššiu nezamestnanosť na svete. Mimochodom, v druhom kvartáli 2012, čiže práve teraz, spravili Gréci najviac dlhov v histórii, celkový dlh stúpol z 280 na 303 mld. eur.

Môžeme sa teda tešiť na tretí balíček.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.