Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Dotácie z eurofondov dotiahnuté do absurdnosti | Kuriozity z EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Dotácie z eurofondov dotiahnuté do absurdnosti

Dotácie z eurofondov majú slúžiť na rozvoj ekonomiky EÚ. Brusel nám (za naše peniaze) neustále pripomína, ako by nám bez nich bolo horšie. Áno, dotácie z eurofondov môžu financovať úžasné, veľmi potrebné a hodnotné veci, …

Ako fungujú dotácie z eurofondov

… to je vidieť. No sú aj veci nie tak celkom viditeľné, napríklad obrovská byrokracia. V jednom prípade v Česku boli dotácie z eurofondov dotiahnuté až do takej absurdnosti, že sa z nich financovala výlučne byrokracia.

Eurofondy pre českých úradníkov

V rámci Regionálneho operačného programu Severozápad dostala Česká republika pridelené eurofondy. Tento program sa však spájal s peňažnými machináciami. Nešlo „len“ o typické plytvanie, ale o hrubé zneužitie peňazí. Program bol následne zastavený. Niekto by si mohol povedať – aspoň raz neboli dotácie z eurofondov premrhané a nikto neutrpel žiadnu škodu. Lenže kým bol Regionálny operačný program Severozápad zrušený, financie odklepli samotnému dotačnému úradu. Ten dostal z eurofondov na výplaty a na to, aby sa presťahoval do lacnejšej budovy. Za pôvodné priestory totiž platil vyše 10 miliónov Kč (384 tisíc eur) ročne. Milióny korún na budovu a množstvo ďalších peňazí na výplaty venovala EÚ úradu, ktorý ľuďom nepriniesol nič užitočné.

Ako fungujú dotácie z eurofondov

Tento prípad nie je výnimkou, práve naopak. V plnej kráse ukazuje, ako funguje dotačný systém Európskej únie. Tá totiž nemá „vlastné“ peniaze, iba tie, ktoré zoberie ľuďom. Zo ziskov a výplat firiem a ľudí financuje zisky a výplaty iných firiem a ľudí. Nejde však len o priamy presun peňazí z jedného vrecka do druhého. Aby sa mohol zrealizovať, musí byť financovaná aj masívna byrokracia. Dotácie z eurofondov sú tak vždy neefektívne.

Zdroj:
1. http://ekonomika.idnes.cz/stehovani-dotacniho-uradu-rop-severozapad
-f2m-/eko_euro.aspx?c=A130403_163109_usti-zpravy_alh

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.