Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA a nepriazeň Francúzov

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA (TTIP) je predmetom vyjednávaní už od júla 2013. Predpokladaný termín ukončenia rokovaní bol naplánovaný na január 2017, teda ešte pred odchodom Baracka Obamu …

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA a vyjednávanie

… z prezidentskej funkcie. Budúcnosť dohody o voľnom obchode medzi EÚ a USA je však nateraz neistá. Rýchlosť vyjednávaní môže ovplyvniť Brexit. Dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a USA navyše odmietajú Francúzi. Francúzsky prezident François Hollande totiž nechce, aby sa TTIP stala témou kampane pre nadchádzajúce prezidentské voľby.

Európska únia má „Plán A“

Obchodní experti tvrdia, že odchod Veľkej Británie z EÚ zmarí nádeje pre ukončenie vyjednávaní o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA do odchodu Baracka Obamu z prezidentského postu.

Všetka pozornosť a politický kapitál sa budú totiž sústreďovať na úpravu budúcich vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániu. Komisárka pre obchod Cecilia Malmström si ale stále stojí za svojím „plánom A“. Ako totiž tvrdí:

„Urobíme čokoľvek, čo je v našich silách, aby sme sa uistili, že v nasledujúcom mesiaci sme urobili taký veľký pokrok, aký je len možný. A ak to bude možné, uzavreli to predtým, než Obama opustí svoju kanceláriu.“

Komisárka pre obchod zároveň dodáva:

„To je stále „Plán A“, a to sa nezmení, ani keď je tu britské referendum.“

Malström tiež pripustila, že dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA zachráni rokovania o Brexite. Ako tvrdí, európski vyjednávači, ktorí sú britskými občanmi budú pokračovať v účasti na rokovaniach o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA.

Tí vraj nepracujú pre Veľkú Britániu, ale pre Európsku úniu a pre ňu pracovať aj naďalej zostanú.

Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA je v roku 2016 nemožná

Škrt cez rozpočet európskej komisárke ale môžu spraviť Francúzi. Vo Francúzsku sa totiž na budúci rok budú konať prezidentské voľby. François Hollande preto nechce, aby sa dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA stala hlavnou témou predvolebnej kampane.

Francúzsky minister obchodu Matthias Fekl je voči TTIP skeptický. Je presvedčený, že „dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA je v roku 2016 nemožná a všetci to vedia, vrátane tých, ktorí sú presvedčení o opaku.“

S ním súhlasí aj premiér krajiny Manuel Valls.

Ten tvrdí, že dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA, ktorá v Európe, najmä vo Francúzsku a v Nemecku, čelí obrovskej kritike, môže podľa jeho slov poslúžiť ako „živná pôda pre populizmus“ a poškodiť tak ekonomiku.

Je pravdou, že nad TTIP visí veľké množstvo otáznikov. Neistota pramení najmä z obáv jej dopadu na agrikultúru či prírodné prostredie.

A hoci voľný obchod medzi štátmi je vždy skôr prínosom pre obchodujúce subjekty, dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a USA má za daných okolností ešte dosť času na dotiahnutie do úspešného konca.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/section/trade-society/news/ttip-impossible-in-2016-french-minister-says/
2. http://www.euractiv.com/section/trade-society/news/malmstrom-says-eu-us-trade-talks-can-survive-brexit/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Silvia Šimeková

Asistentka Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.