Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií môže zdvihnúť transakčné náklady o 700%

Daň z finančných transakcií môže mať výrazne horší dopad na ekonomiku, ako sa doteraz predpokladalo. Podľa štúdie Asociácie finančných trhov Európy (AFME) môžu firmám vzrásť transakčné náklady o 300 až 700%.

Daň z finančných transakcií zničí ekonomiku

Niektorí však budú zasiahnutí ešte výraznejšie. Správcom penzijných fondov môžu stúpnuť náklady až o neuveriteľných 700 až 1500 percent. A to nie je všetko.

Daň z finančných transakcií zničí ekonomiku

V prípadoch, kedy budú transakcie zahŕňať krátkodobé swapy, daň z finančných transakcií by mohla zvýšiť náklady až o 4 700%. Vtedy sú totiž transakčné náklady veľmi nízke, no daň z finančných transakcií sa počíta z nominálnej hodnoty obchodovanej meny.

AFME poukazuje na to, že typickému správcovi penzijných fondov by mohli náklady na transakčnú daň stúpnuť z 1,2 mil. eur na 57,6 mil. eur. Tieto straty samozrejme nebude znášať nikto iný ako sporitelia. Daň z finančných transakcií teda nepoškodí len súčasnú ekonomiku. Tento rozmar bruselských byrokratov ľudí ochudobní aj o ich budúcnosť. A pri terajších praktikách EÚ ružová budúcnosť nečaká ani ostatných ľudí. Podľa AFME daň z finančných transakcií nielen že poškodí ekonomiku, ale zvýši tiež volatilitu a riziko na trhu.

Zdroj:
1. http://www.cityam.com/article/pension-funds-and-firms-be-hit-eu-financial-tax-currency-trading

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.