Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií pripraví SR o 7000 pracovných miest

Daň z finančných transakcií mala byť ďalším z nástrojov EÚ na boj proti kríze. EÚ prostredníctvom neho plánovala zdaniť nenávidený finančný sektor za to, že bol počas krízy zachraňovaný. Daň z finančných transakcií však …

Daň z finančných transakcií berie prácu

… trestá všetky subjekty, bez ohľadu na to, či sa správali zodpovedne alebo nie. A čo je horšie, trestá aj tých najslabších. Kvôli spomínanej dani príde na Slovensku o prácu zhruba 7000 ľudí. Daň z finančných transakcií je tak len populistickou daňou zo závisti.

Daň z finančných transakcií berie prácu

O veľkom počte nezamestnaných píše vo svojej štúdii think tank New Direction. Podľa neho táto daň pripraví EÚ až o 641 tisíc pracovných miest. Najviac (176 000) pripadne na Nemecko, to ako zvyčajne hlúpe nápady EÚ znáša najťažšie. Nepríjemné sú však aj čísla pri ďalších krajinách: Francúzsko (125 000), Taliansko (109 000) a Španielsko (81 000). Ekonomiky týchto krajín sú vo veľmi zlom stave už teraz. Okrem straty pracovných miest im daň z transakcií zvýši aj náklady na financovanie štátnych dlhov. A to je to posledné, čo tieto krajiny potrebujú. Daň z finančných transakcií sa tak pre ne môže stať osudnou.

Zdroj:
1. http://newdirectionfoundation.org/content/euro-bank-tax-could-cost-640000-jobs

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.