Daň z finančných transakcií (FTT) má za sebou bohatú históriu. Prvýkrát sa o jej zavedení začalo v EÚ hovoriť ešte v roku 2010. No až dnes, o 5 rokov neskôr, začínajú tieto plány naberať konkrétnu podobu. Dlhé naťahovanie v zavádzaní …
… dane z finančných transakcií však nie je náhodné. Táto daň je mimoriadne kontroverzná a čoraz viac skutočností nasvedčuje tomu, že narobí ďaleko viac škody ako úžitku. No to je zrejme vedľajšie, keďže daň z finančných transakcií má byť zavedená už o menej ako rok.
Plánovaný postup
Posledné plány pre zavedenie dane z finančných transakcií z konca minulého roka hovorili o 1. januári 2016.
Vzhľadom na množstvo podobných plánov z minulosti však bolo na mieste byť voči tomuto odhadu skeptický. No ako sa zdá, tentokrát už plánovaný termín môže byť skutočnosťou.
1. január budúceho roka bol totiž potvrdený aj na nedávnych rokovaniach, pričom ho podporili všetky zúčastnené krajiny okrem Grécka, ktoré bolo práve v období výmeny vlád.
Škodlivá daň z finančných transakcií
Podľa ministrov financií eurozóny by sa daň z finančných transakcií mala spoliehať na
„nízke sadzby pokrývajúce čo možno najširší základ dane, pričom bude brať do úvahy riziko a reálne ekonomické dopady delokalizácie finančného sektora.“
To je však zrejme podobne naivné ako snívať o vode, ktorá nebude mokrá. Cieľom dane z finančných transakcií je totiž práve obmedziť „problémové“ transakcie, ktoré by po jej zavedení nemali byť natoľko rentabilné.
Keďže táto daň nerozlišuje a logicky ani nemôže rozlišovať „problémové“ transakcie od „menej problémových“, tak k delokalizácii, teda k presunu časti finančného sektora mimo pôsobenia FTT, nevyhnutne dôjde.
Daň z finančných transakcií preto poškodí už tak krehkú ekonomiku EÚ, nech už bude jej podoba akákoľvek.
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/ftt-launch-agreed-2016-311669