Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Daň z finančných transakcií je populistická
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií má stále veľké problémy

Daň z finančných transakcií je jedným z nástrojov, ktorými Európska únia reaguje na finančnú krízu. Pôvodne s jej návrhom prišla ešte v roku 2011 Európska komisia. Daň z finančných transakcií sa mala týkať všetkých …

Daň z finančných transakcií a kríza

… (vtedajších) 27 krajín EÚ a mala byť uvedená do platnosti najneskôr v roku 2013. Ani po štyroch rokoch od tohto návrhu však jej realizácia nie je v dohľadne a navyše hrozí čoraz väčšie riziko toho, že daň z finančných transakcií nakoniec stroskotá úplne.

Stále skromnejšie návrhy

Po štyroch rokoch má Európska únia o 1 krajinu viac, no počet krajín, u ktorých pripadá zavedenie dane z finančných transakcií do úvahy, klesol z 27 na 10.

Aj zvyšných 10 krajín nakoniec podporuje túto daň len vďaka tomu, že je podstatne menej ambiciózna. Ako situáciu okomentoval nemecký minister financií Wolfgang Schäuble:

„To, čo sme zatiaľ dosiahli, je veľmi skromné, to je pravda, ale alternatíva je nedostať nič, a to je horšie.“

Spoločné schválenie dane z finančných transakcií navyše musí podporovať minimálne 9 krajín Európskej únie. Ak teda od návrhu upustia ešte ďalšie dve krajiny, daň z finančných transakcií skončila.

Populistická daň z finančných transakcií

No koniec dane z finančných transakcií je to najlepšie, čo by sa mohlo stať. Dôvodom je, že táto daň je víťazstvom populizmu a je v rozpore so zdravým rozumom. Je totiž postavená na myšlienke, že finančný sektor za svoje chyby musí zaplatiť.

No okrem zjavného problému s kolektívnou vinou je tu ešte jeden problém.

Daň z finančných transakcií prinesie presne opačné dôsledky ako od nej politici očakávajú.

V prvom rade, daň z finančných transakcií mala znížiť riziko ďalšej krízy v dôsledku toho, že obmedzí „špekulatívne“ aktivity. No ako neskôr ukázali aj prepočty samotnej Európskej komisie, daň z finančných transakcií ekonomiku poškodí, a tým ju paradoxne môže sama do krízy dostať.

A okrem iného, zavedenie tejto dane zvýši regulačné bariéry vo finančnom sektore, čo opäť povedie k nižšej konkurencii, a teda k väčšiemu množstvu subjektov, ktoré sú „too big to fail“.

Daň z finančných transakcií teda ťažko zabráni ďalším krízam, keďže je dôsledkom rovnaké zmýšľania, ktoré v skutočnosti k vzniku poslednej finančnej krízy viedlo.

Zdroj:
1. http://blogs.ft.com/brusselsblog/2015/12/08/an-ftt-christmas-miracle-think-again/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.