Daň z finančných transakcií je jedným z nástrojov, ktorými Európska únia reaguje na finančnú krízu. Pôvodne s jej návrhom prišla ešte v roku 2011 Európska komisia. Daň z finančných transakcií sa mala týkať všetkých …
… (vtedajších) 27 krajín EÚ a mala byť uvedená do platnosti najneskôr v roku 2013. Ani po štyroch rokoch od tohto návrhu však jej realizácia nie je v dohľadne a navyše hrozí čoraz väčšie riziko toho, že daň z finančných transakcií nakoniec stroskotá úplne.
Stále skromnejšie návrhy
Po štyroch rokoch má Európska únia o 1 krajinu viac, no počet krajín, u ktorých pripadá zavedenie dane z finančných transakcií do úvahy, klesol z 27 na 10.
Aj zvyšných 10 krajín nakoniec podporuje túto daň len vďaka tomu, že je podstatne menej ambiciózna. Ako situáciu okomentoval nemecký minister financií Wolfgang Schäuble:
„To, čo sme zatiaľ dosiahli, je veľmi skromné, to je pravda, ale alternatíva je nedostať nič, a to je horšie.“
Spoločné schválenie dane z finančných transakcií navyše musí podporovať minimálne 9 krajín Európskej únie. Ak teda od návrhu upustia ešte ďalšie dve krajiny, daň z finančných transakcií skončila.
Populistická daň z finančných transakcií
No koniec dane z finančných transakcií je to najlepšie, čo by sa mohlo stať. Dôvodom je, že táto daň je víťazstvom populizmu a je v rozpore so zdravým rozumom. Je totiž postavená na myšlienke, že finančný sektor za svoje chyby musí zaplatiť.
No okrem zjavného problému s kolektívnou vinou je tu ešte jeden problém.
Daň z finančných transakcií prinesie presne opačné dôsledky ako od nej politici očakávajú.
V prvom rade, daň z finančných transakcií mala znížiť riziko ďalšej krízy v dôsledku toho, že obmedzí „špekulatívne“ aktivity. No ako neskôr ukázali aj prepočty samotnej Európskej komisie, daň z finančných transakcií ekonomiku poškodí, a tým ju paradoxne môže sama do krízy dostať.
A okrem iného, zavedenie tejto dane zvýši regulačné bariéry vo finančnom sektore, čo opäť povedie k nižšej konkurencii, a teda k väčšiemu množstvu subjektov, ktoré sú „too big to fail“.
Daň z finančných transakcií teda ťažko zabráni ďalším krízam, keďže je dôsledkom rovnaké zmýšľania, ktoré v skutočnosti k vzniku poslednej finančnej krízy viedlo.
1. http://blogs.ft.com/brusselsblog/2015/12/08/an-ftt-christmas-miracle-think-again/