Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií sa vracia s ešte väčšou demagógiou

Daň z finančných transakcií je témou rokovaní Európskej únie už zhruba 5 rokov. Pôvodne mala byť uvedená do platnosti ešte začiatkom minulého roka, no podľa aktuálnych plánov bude zavedená až od júna 2016, teda o 2 a pol roka …

Daň z finančných transakcií a zavedenie

… neskôr. Omeškania ohľadom zavádzania dane z finančných transakcií majú svoj dôvod. Proti jej zavedeniu sa ozvalo veľké množstvo kritikov, ktorí prakticky vyvrátili pôvodné argumenty na jej zavedenie. No to zástancom dane z finančných transakcií neprekáža. V boji za jej zavedenie pokračujú s ešte demagogickejšími argumentmi.

Pochybné argumenty

Ďalšie kolo rokovaní o dani z finančných transakcií sa uskutoční 6. októbra. Mnohí sa pred týmto stretnutím predháňajú v zdôrazňovaní toho, prečo má byť zavedenie tejto dane mimoriadne dôležité. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble napríklad povedal:

„Daň z finančných transakcií by mala byť zavedená tak skoro, ako je to možné. Je neakceptovateľné, že tí, ktorí vytvorili finančnú krízu, by sa mali vyhnúť svojej zodpovednosti bojom proti tomuto riešeniu.“

James Henry z Tax Justice Network zase daň z finančných transakcií podporuje preto, lebo podľa neho zníži volatilitu na trhu. Podľa neho súčasný prístup zosilňuje „každé štiknutie na trhu“ a malá daň z finančných transakcií by vraj obmedzila veľké množstvo transakcií, ktoré sa odohrávajú počas období paniky.

Pomýlená daň z finančných transakcií

No predstavené argumenty len ťažko odôvodňujú zavedenie dane z finančných transakcií. V prvom rade, krízu nevytvoril finančný trh, ale politici a centrálne banky.

Na jednej strane lacnými peniazmi, ktoré viedli k vytvoreniu bublín a na druhej strane morálnym hazardom, keďže zle hospodáriace banky neskrachovali, ale boli zachránené za peniaze daňovníkov.

Daň z finančných transakcií však prináša ešte viac centrálneho plánovania na úkor trhu, a teda ešte viac toho istého, čo krízu spôsobilo.

Podobne pomýlený je aj boj proti volatilite. Volatilita, teda prudké výkyvy v cenách, nie je sama o sebe zlá. Je len nevyhnutným dôsledkom hľadania rovnovážneho stavu medzi požiadavkami predávajúcich a kupujúcich. Jej obmedzenie by zabránilo efektívnemu presunu zdrojov.

Ceny by tak síce kvôli dani z finančných transakcií menej kolísali, no ekonomika by bola v konečnom dôsledku chudobnejšia. To je mimochodom len jeden z množstva príkladov, keď sa politici snažia zabezpečiť stabilitu, resp. „istoty“ za cenu nižšej prosperity.

Nielen preto je možné daň z finančných transakcií obhajovať len demagogickými argumentmi, ktoré prekrúcajú realitu.

Zdroj:
1. http://www.euractiv.com/sections/euro-finance/capital-markets-union-another-obstacle-ftt-317366

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.

Komentáre

 1. Lars Schotte says

  a? odkial vieme, ze by bola ekonomika “chudobnejsia” ak by tie ATTAC dosli?
  to je podobne ako to Thatcherovej tvrdenie o “this much” or “that much”.

  • Asistent Richarda Sulíka says

   Dobrý deň,

   daň z finančných transakcií zdražuje jednotlivé transakcie, takže ich množstvo bude umelo nižšie. To zníži efektívnosť fungovania finančného trhu, keďže je to podobné, ako keby EÚ zaviedla napr. poplatok za zmenu cenovky v obchode. Áno, ceny by boli menené menej často, no išlo by to na úkor menej efektívneho rozmiestnenia zdrojov – cena nebude znížená, keď by inak mala byť, takže zákazníci platia viac a predajcovia predávajú menej, alebo naopak, nebola by zvýšená, keď by inak mala byť – zákazníci síce platia menej, ale u predajcov môžu vznikať nedostatky, v dôsledku nižšieho zisku nemôžu toľko investovať do zlepšovania služieb a podobne.

   Pre mnohé subjekty tiež už v dôsledku dane z finančných transakcií nebude rentabilné ďalej obchodovať na finančných trhoch. To povedie k nižšej konkurencii, v dôsledku čoho bude finančný trh ešte menej efektívny.