Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií podporí aj Nemecko

Kontroverzná daň z finančných transakcií práve zažíva veľký úspech. Podporu jej vyjadrilo aj Nemecko. Je pravda, že Nemecko daň z finančných transakcií oficiálne podporovalo už od začiatku, no vzhľadom na nové …

Daň z finančných transakcií podporí aj Nemecko

… informácie ohľadom nej mnohí dúfali, že ju nakoniec odmietne. V rámci rokovaní o budúcej pravo-ľavej koalícii sa však daň z finančných transakcií zaviazali podporiť Merkelovej CDU aj Sociálni demokrati. Daň z finančných transakcií tak definitívne získala podporu najväčšej ekonomiky v EÚ, čo je pre Európu veľmi zlá správa.

Daň z finančných transakcií na začiatku vlády

Daň z finančných transakcií je jednou z prvých vecí, na ktorých sa budúca vláda dohodla. Jej schválenie si však mohli Nemci premyslieť lepšie. Daň z finančných transakcií totiž dopadne úplne inak, ako Brusel plánoval. Pôvodne to mala byť daň na pomoc krajinám v kríze, no ako to už pri bruselských reguláciách býva, realita je presne opačná.

Daň z finančných transakcií tak masívne poškodí ekonomiky dotknutých krajín, že mnohé z nich sa môžu ľahko dostať do krízy.

Skutočne „pomoc“, ktorú tieto krajiny potrebujú.

Martin Schulz skladá budúcu vládu

Mimochodom, hlavným vyjednávačom v koaličných rokovaniach za Sociálnych demokratov je kontroverzný a neslávne známy prezident europarlamentu Martin Schulz. Aj to možno vysvetľuje prekvapivý a náhly súhlas Nemecka s touto hlúpou daňou. Daň z finančných transakcií totižto Nemecko poškodí, no pre EÚ je dôležitou a populárnou agendou.

Zdroj:
1. http://ekonomika.sme.sk/c/6987023/cdu-a-spd-sa-dohodli-na-dani-z-financnych-transakcii.html
2. http://www.faz.net/aktuell/politik/europaeische-union/koalitionsverhandlungen-schwarz-rot-einig-ueber-finanztransaktionssteuer-12638274.html
3. http://www.sueddeutsche.de/politik/koalitionsverhandlungen-schwarz-rot-fuer-rasche-einfuehrung-von-finanztransaktionssteuer-1.1806179
4. http://www.spiegel.de/politik/deutschland/union-und-spd-einigen-sich-auf-finanztransaktionssteuer-a-930452.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.