Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Daň z finančných transakcií oberie ľudí o prácu a dôchodky
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií oberie ľudí o súkromné dôchodky

Daň z finančných transakcií je kritizovaná z mnohých dôvodov. Zvýši náklady na financovanie štátnych dlhov, poškodí ekonomický rast a oberie množstvo ľudí o pracovné miesta. Daň z finančných transakcií však oberie …

Daň z finančných transakcií proti dôchodcom

… o peniaze aj ľudí na dôchodku. O tom, aký katastrofický dopad bude mať daň z finančných transakcií na dôchodky ľudí, povedala Financial Times hlavná investorka obrovského penzijného fondu APG Angelien Kemna.

Neúčinná daň z finančných transakcií

Daň z finančných transakcií pôvodne mala investorov odradiť od „nadmerného“ krátkodobého obchodovania. Okrem toho mala daň z finančných transakcií prinútiť banky, aby sa podieľali na znášaní nákladov za finančnú krízu. Odhliadnuc od toho, že je to diskriminujúce voči bankám, ktoré sa správali zodpovedne, výsledok tejto dane je celkom opačný.

Ako to býva vždy, keď chce vláda daňami trestať veľké firmy a bohatých, nakoniec si to odnesú obyčajní ľudia.

Daň z finančných transakcií proti dôchodcom

Penzijný fond APG spravuje dôchodky až 4,5 miliónu Holanďanov. O dopade vládnych regulácií na dôchodky ľudí tak vie svoje. Žiaľ, nová daň má mať podľa APG mimoriadne škodlivé následky. Daň z finančných transakcií podľa tohto fondu dôchodcom zoberie „obscénne množstvo peňazí“.

Nová daň potrestá bežných ľudí

Na rozdiel od podobných daní vo Francúzsku alebo vo Veľkej Británii, európska daň z finančných transakcií by sa vzťahovala na každú stranu, ktorá sa na danej transakcii podieľa. Dane vo Francúzsku a vo Veľkej Británii sa naproti tomu vzťahujú len na konečného kupujúceho. Dôvodom je zrejme to, že EÚ chcela verejnosť ohúriť, ako veľmi jej nová daň potrestá nepopulárnych obchodníkov.

Ak však daň z finančných transakcií niekoho veľmi potrestá, tak to budú práve bežní ľudia.

Zdroj:
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/f5a8e366-47c2-11e3-9398-00144feabdc0.html#axzz2kKCfwz8Z
2. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/6585c5da-42e3-11e3-8350-00144feabdc0.html?siteedition=uk&siteedition=intl#axzz2kM5u8VXd

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.