Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií má stále veľké problémy

Daň z finančných transakcií mala byť jedným z najdôležitejších nástrojov EÚ v boji proti kríze. Zároveň mala pomôcť vytvoriť systém, ktorý minimalizuje riziko vzniku ďalších kríz. Daň z finančných transakcií mala totiž obmedziť …

Daň z finančných transakcií a zavedenie

… „špekulácie“ na trhu a navyše vyššími príjmami pomôcť napätým rozpočtom krajín Európskej únie. Nič z toho ale zrejme nebude pravdou. Pre odborníkov to však nie je prekvapenie. Európsku úniu totiž bezúspešne varovali už roky.

Oneskorená daň z finančných transakcií

O dani z finančných transakcií začala Európska únia hovoriť ešte v roku 2010. Táto daň však bola veľmi kontroverzná, a preto mala byť uvedená do platnosti až o takmer 4 roky neskôr – od 1. januára 2014. Keďže sa tento termín ukázal ako prehnane ambiciózny, EÚ si stanovila nový cieľ.

Daň z finančných transakcií by mala byť prijatá od 1. januára 2016.

Lenže ani takmer 6 rokov nemusí stačiť na to, aby bola táto nová daň dotiahnutá do konca. Podľa aktuálnych plánov by sa vlády mali totiž dohodnúť aspoň na hrubých kontúrach tejto dane najneskôr do konca tohto roka.

To však nielenže nevyzerá nádejne, ale daň z finančných transakcií musí prekonávať nové prekážky.

Zlyhanie na každej úrovni

Veľkosť zlyhania dane z finančných transakcií vyjadril Wim Mijs, výkonný riaditeľ Európskej bankovej federácie, keď vyhlásil:

„Daň z finančných transakcií je tým najhorším nápadom posledných troch storočí.“

V niektorých krajinách sú podľa neho totiž „náklady na zavedenie vyššie ako možný prínos.“

Jeho slová potvrdzuje tiež rakúska vláda. Tá odmieta prijať daň z finančných transakcií dovtedy, kým nebude dokázané, že príjmy z nej prekročia náklady na jej zavedenie.

Nová daň Európskej únie sa tak pomaly rúca, no EÚ ju naďalej tvrdohlavo presadzuje. Ak by totiž Európska únia uznala argumenty kritikov, musela by tiež uznať, že zlyhala, čo je pre jej funkcionárov nepredstaviteľné.

A tak bude daň z finančných transakcií možno ďalším príkladom zlyhaných politík EÚ, ktoré dosahujú presný opak zamýšľaného a škodia ľuďom.

Zdroj:
1. http://www.bloomberg.com/news/2014-10-29/eu-transaction-tax-bid-falters-on-revenue-disagreement.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.