Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií je kritizovaná aj Belgickom

Daň z finančných transakcií stretáva problém za problémom. Pôvodne mala byť táto daň zavedená najneskôr v roku 2013 a mala platiť pre celú Európsku úniu. Aj o niekoľko rokov neskôr je však jej zavedenie v nedohľadne a počet krajín,

Daň z finančných transakcií a dopady

pre ktorú má daň z finančných transakcií platiť, sa znížil na 10. Ani toto číslo však nemusí byť konečné. Daň z finančných transakcií totiž bola podrobená silnej kritike jedného z hŕstky jej zostávajúcich podporovateľov.

Kritika Belgicka

Podľa belgického ministra financií Johan Van Overtveldta je daň z finančných transakcií v súčasnej podobe neprijateľná. Ako totiž vyhlásil:

„Tento návrh by mohol skomplikovať hedging a mohol by mať nepriazné dopady na podniky. (…) Súčasný náčrt by zvýšil cenu financovania verejného dlhu a ohrozil likviditu vládneho dlhu.“

Podľa ministra tiež daň z finančných transakcií nesmie byť zacielená na penzijné fondy a musí sa sústreďovať na špekulatívne transakcie. Podľa neho tiež zavedenie tejto dane môže sťažiť ochranu veľkých a malých podnikov pred pohybmi komoditných cien, menových kurzov a úrokových sadzieb.

Nechcená daň z finančných transakcií

Takúto kritiku dane z finančných transakcií však nie je možné len tak zmiesť zo stola. Problémom totiž podľa belgického ministra nie sú len drobné detaily, ale samotná podstata tejto dane.

Daň z finančných transakcií mala už od svojho počiatku a po celý čas mať práve tie negatívne dopady, ktoré vo svojej kritike minister spomínal.

Samozrejme, politický idealizmus (alebo populizmus?) podporovateľom tohto návrhu zaslepil oči a naivne tak dúfali, že táto daň zasiahne práve „zlých špekulantov“, zatiaľ čo zvyšok ekonomiky nechá napokoji.

V skutočnosti však tými zlými špekulantmi sú len mnohí investori, ktorí si chcú ochrániť svoje bohatstvo, bohatstvo druhých, prípadne sa chcú poistiť pred rôznymi udalosťami. Takáto „špekulácia“ je všeobecne prospešná.

Ak totiž sú takíto „špekulanti“ úspešní, pomáhajú k efektívnejšiemu rozdeleniu zdrojov, a tak aj k lepšiemu fungovaniu ekonomiky.

Samozrejme, ak úspešní nie sú, výsledkom ich konania môže byť plytvanie zdrojmi. No podobne ako aj v iných odvetviach na trhu, ani tu nemôžu podnikatelia vytvárať straty naveky, a tak ich skôr či neskôr nahradia tí, ktorí vedia hospodáriť zodpovednejšie.

Za väčší morálny hazard

Práve voči tomuto prirodzenému fungovaniu trhu sa však Európska únia zúrivo bráni a robí všetko preto, aby neschopní ľudia za svoje konanie neniesli zodpovednosť.

Výsledkom tak je nielen daň z finančných transakcií, ale napríklad aj vytvorenie bankovej únie, dvoch eurovalov (EFSF a ESM) a plány na ďalšiu integráciu eurozóny, inak povedané, na ďalšie zdieľanie rizika.

Takýto prístup však žiadne z dnešných problémov nerieši, len ich odkladá a prehlbuje.

Namiesto dane z finančných transakcií by preto ekonomike pomohlo viac trhovej zodpovednosti a menej centrálneho plánovania.

Zdroj:
1. http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-01-23/belgium-has-doubts-on-eu-s-transaction-tax-van-overtveldt-says

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.