Daň z finančných transakcií začínajú opúšťať jej pôvodní podporovatelia, najnovšie Francúzsko, konkrétnejšie guvernér francúzskej centrálnej banky Christian Noyer. Ten varuje pred potenciálne katastrofickými dôsledkami …
… ktoré so sebou môže daň z finančných transakcií priniesť. Práve daň z finančných transakcií pritom mala byť zbraňou EÚ na boj proti kríze. Že dosiahne presný opak pri Bruseli však nie je prekvapujúce. Končia tak totiž mnohé regulácie EÚ.
Aj Luxembursko považuje daň z finančných transakcií za protizákonnú – čítajte tu
Čo je daň z finančných transakcií
Daň z finančných transakcií by mala byť zavedená v dvoch sadzbách na rôzne druhy aktív. Pri akciách a dlhopisoch by bola sadzba 0,1% a pri derivátoch 0,01%. Podľa EÚ je to spôsob, ako finančný sektor prinútiť, aby zaplatil za krízu, ktorú mal údajne spôsobiť. Náklady týchto daní však bude znášať celá ekonomika.
Daň z finančných transakcií a jej dôsledky
Podľa Noyera daň z finančných transakcií prispeje k zvýšeným nákladom na kapitál pre vlády a firmy, k presunutiu aktivít mimo jej pôsobenia a k zníženiu likvidity na trhoch. Inak povedané – firmy nebudú vytvárať pracovné miesta, vlády si budú drahšie požičiavať a celá ekonomika bude krehkejšia. Mnohé finančné firmy navyše odídu mimo eurozóny, čo povedie k ďalšej strate pracovných miest.
Podľa organizácie Paris Europlace daň z finančných transakcií pripraví len Francúzsko o 30 000 pracovných miest.
A tak aj keď socialistickí Francúzi neznášajú finančný sektor a bohatých, daň z finančných transakcií by mohli odmietnuť aspoň pre dobro ľudí, ktorí kvôli nej môžu stratiť prácu.
1. http://www.ft.com/intl/cms/s/0/1c686796-3ee6-11e3-b665-00144feabdc0.html?siteedition=intl#axzz2j0RvMyOH