Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií je podľa Európskej únie legálna

Daň z finančných transakcií je kontroverzná daň Európskej únie, ktorá mala pomôcť v boji s krízou. Už od jej počiatkov ju však stretávali veľké problémy. Okrem toho, že sa táto daň ukázala ako neefektívna a škodlivá, objavili sa aj …

Daň z finančných transakcii a Európska únia

… pochybnosti o jej legálnosti. Veľká Británia dokonca daň z finančných transakcií obžalovala aj na Európskom súdnom dvore a podporu Britom prisľúbilo aj Luxembursko. Európska únia však teraz prišla s analýzou, podľa ktorej má byť daň z finančných transakcií úplne legálna.

Analýza Európskej únie

Daň z finančných transakcií bola kvôli svojej veľkej kontroverznosti schválená len v 11 z 29 krajín Európskej únie. Podľa Veľkej Británie však výrazne zasahuje aj krajiny, ktoré ju neschválili, čo je nelegálne. Európska únia má však iný názor.

Údajnú legálnosť pripravovanej dane preukázala Európska komisia v 20-stranovej analýze.

Daň z finančných transakcií podľa nej nevedie k žiadnym „neprijateľným“ účinkom v tretích krajinách. Jej efekt má byť skôr podobný daňovej konkurencii pri iných daniach.

No keďže sa táto daň vzťahuje aj na transakcie, pri ktorých jedna zo strán môže sídliť v tretej krajine, správnosť tejto analýzy je otázna. O jej konečnej legálnosti tak rozhodne až Európsky súdny dvor.

Čo je daň z finančných transakcií

Daň z finančných transakcií mala v boji s krízou pomôcť dvomi spôsobmi. Po prvé mala obmedziť „špekulatívne“ obchodovanie a po druhé mala donútiť finančné spoločnosti, aby znášali náklady za krízu, ktorú mali spôsobiť aj ony. V oboch prípadoch však Európska únia katastroficky zlyháva. Vzhľadom na to, že deriváty budú zdanené rádovo nižšou sadzbou ako ostatné aktíva, nová daň špekulácie skôr podporí ako utlmí.

Daň z finančných transakcií navyše zasahuje aj firmy, ktoré hospodárili zodpovedne a nikdy žiadnu vládnu pomoc nezískali.

Toto uplatňovanie kolektívnej viny tak ešte viac zvýši morálny hazard. Daň z finančných transakcií navyše poškodí už dnes slabé ekonomiky, čo ich paradoxne môže dostať do krízy.

Zdroj: http://uk.reuters.com/article/2013/12/04/uk-eu-ftt-commission-idUKBRE9B30WA20131204

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Čo je daň z finančných transacií? Definícia chýba, je uvedené len, čomu mala pomôcť a čomu zabrániť. Keď sa akciová spoločnosť premenuje na erópsku spoločnosť, tiež platí daň z transakcií?