Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Daň z finančných transakcií je prakticky mŕtva - Európska únia
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Daň z finančných transakcií Európskej únie je mŕtva

Daň z finančných transakcií je jeden z veľmi nešťastných nápadov Európskej únie. Na úplnom začiatku mala zabrániť vzniku krízy, ako sa však neskôr ukázalo, daň z finančných transakcií paradoxne mohla niektoré krajiny do krízy dostať.

Daň z finančných transakcií a Európska únia

Pri obhajobe tejto dane navyše Európska únia popierala samú seba. A akoby to nestačilo, analýzy postupne odhaľovali nové a nové škodlivé účinky tejto dane. Jedným z posledných klincov do rakvy bola jej údajná nelegálnosť. Kvôli týmto dôvodom je dnes daň z finančných transakcií prakticky mŕtva.

Zombie Európskej únie

O nereálnosti presadenia dane z finančných transakcií písal think tank Open Europe. Ten ju nazýva „žijúcou mŕtvou politikou“ a tiež „zombie daňou“. Dôvodom je napríklad to, že daň z finančných transakcií skutočne bude mať obrovský dopad aj na krajiny, ktoré ju dosiaľ nezaviedli.
To je nelegálne a je to tiež dôvod, prečo túto daň napadla Veľká Británia na Európskom súdnom dvore.

Daň z finančných transakcií navyše neoslabí len ekonomiku EÚ, ale veľmi výrazne poškodí aj verejné financie zúčastnených vlád.

Následkom toho sa výrazne zvýšia náklady na financovanie štátnych dlhov. A bez ohľadu na ideológiu a boj proti „špekulantom“, toto je jednoducho neprijateľné.

Daň z finančných transakcií v agónii

Európska únia však má jeden veľký problém. Do vytvárania, propagovania a obrany dane z finančných transakcií investovala obrovské množstvo úsilia. Ako teda podotýkajú Open Europe, v snahe chrániť svoju reputáciu sa Európska únia dane z finančných transakcií tak ľahko nevzdá a pravdepodobne presadí nejakú jej veľmi osekanú verziu, ktorá zredukuje väčšinu jej škodlivých dôsledkov.

To je však dokonalý príklad prístupu Európskej únie k riešeniu problémov.

Európskej únii nezáleží na poškodení ekonomiky a ľudí, prvoradý je dobrý obraz pred občanmi.

Je smutné, že výnimkou nebude ani daň z finančných transakcií.

Zdroj: http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/12/the-eus-zombie-tax.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Lars Schotte says

    To je od veci. Samozrejme, že v UK z finančných podvodov kopec podvodníkov žije a preto by to bolo pre nich dosť nepraktické, keby tá daň došla. Ak to skutočnte tak je, čo pochybujem, že by to bol definitívny koniec pre tento nápad, tak to nebude preto, že by sa štáty horšie financovali, alebo čo si všetko za výmysly navymýšľali ako dôvod, sa dá vždy nájsť.
    Dôvod ale prečo je tá celá diskusia dosť od veci je, že neboli predstavené alternatívy alebo fundamentálne riešenia na fixnutie finančného bordelu. Pokiaľ tieto nebudú zásadne vyriešené a to z časti aj zmenou ekonomického systému a chápania ako takého, pričom mi je teraz jedno, či to pôjde smerom neoliberalizmu, teda menej rastu, alebo viacej rastu, tak by aj hentá daň bola kvapka v mori.
    Na druhej strane, ak by bol finančný systém konečne reformovaný, tak potom by takúto daň nebolo treba, keďže to aj od tých, čo to vymysleli, bolo skôr myslené ako quick fix.