Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nová Európska komisia by mala zmeniť rétoriku
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Čo by mala spraviť nová Európska komisia

Nová Európska komisia začala úradovať 1. novembra. Európska únia tak po 10 rokoch pod vedením Portugalčana Barrosa vymenila predsedu za Luxemburčana Junckera. Nová Európska komisia má mnohé plány. Do veľkej miery však ide …

Nová Európska komisia a plán

… o opakovanie rovnakých praktík, ktoré v minulosti zlyhali. Aj preto britská „Parlamentná skupina všetkých strán za európsku reformu“ vydala pre novú Európsku komisiu súbor vlastných odporúčaní. Ak sa nimi predseda Európskej komisie inšpiruje, rozhodne spraví dobre.

Nová Európska komisia za voľný trh

Jednou z hlavných priorít novej Európskej komisie by mala byť plná liberalizácia voľného pohybu služieb v EÚ.

Voľný pohyb služieb je jedným zo základných pilierov Európskej únie, hoci od skutočnej voľnosti má aktuálne dosť ďaleko. Okrem liberalizácie služieb by nová Európska komisia mala aktívne pracovať na deregulácii legislatívy EÚ.

Aktuálne snahy sú veľmi nedostatočné, keďže regulačná záťaž Európskej únie z roka na rok stúpa.

Obchodné bariéry a imigranti

Jednou z najprospešnejších aktivít predchádzajúcej Európskej komisie bolo vyjednávanie zmlúv o voľnom obchode s tretími krajinami, respektíve obchodnými blokmi. Tieto vyjednávania však boli zdĺhavé, ťažkopádne a často priniesli menej ako sľubovali.

Nová Európska komisia by sa preto mala snažiť urýchliť aktuálne rokovania a začať rozmýšľať nad voľným obchodom s inými krajinami, ako je napríklad Austrália.

Veľmi dôležitou témou pre novú Európsku komisiu by mala byť aj tzv. sociálna turistika.

Tá predstavuje stav, keď imigranti EÚ do iných krajín cestujú výlučne za účelom získania štedrejších sociálnych dávok. Tieto praktiky podkopávajú dôveru v slobodný pohyb osôb. Žiaľ, aj za bohatej podpory Európskej únie.

Práve preto ide o jednu z oblastí, v ktorej nová Európska komisia môže vykonať výrazný pokrok.

Zdroj:
1. http://www.openeurope.org.uk/Content/Documents/Pdfs/141102APPGmandate.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.