Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Čo je euroval | Vysvetlené za 52 sekúnd - video | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Čo je euroval

Čo je euroval? Euroval je systém, ktorý by mal chrániť krajiny pred vysokými úrokmi, ktorý by mal zabezpečiť, aby sa vedeli krajiny financovať. Toľko oficiálne odôvodnenie čo je euroval. Skutočnosť je taká, že Európske krajiny, obzvlášť Západoeurópske, dlhé roky žili nad svoje pomery a robili dlhy. Napríklad také Francúzsko za posledných tridsať rokov nemalo …

… ani raz vyrovnaný rozpočet. Tak samozrejme, niekedy tieto krajiny už narazili na strop svojich možností sa financovať. Čiže nikto im už nechcel požičiavať peniaze (napríklad takému Grécku – a preto rástli úroky). Tak vznikol euroval, ktorý má zabezpečiť, že krajina ako Grécko si nepožičia na finančných trhoch, ale si požičia v tomto eurovale.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. Dodatočne info k téme – Čo je euroval?

    • Mechanizmus eurovalu sa skladá z dvoch častí. Prvou je dočasný euroval (EFSF) a druhou trvalý euroval (ESM). Trvalý euroval postupne úplne nahradí dočasný.

    • V dočasnom a trvalom eurovale Slovensko ručí za 13,4 mld. eur. Toľko štát vyberie za 12 rokov na spotrebných daniach z benzínu a nafty alebo za 103 rokov na daniach z príjmu od živnostníkov. Je to tiež 41-násobok sumy, ktorá putuje ročne na všetky vysoké školy.

    • Zatiaľ čo dočasný euroval skončí po splatení súčasných pôžičiek, trvalý euroval zostáva nepretržite a môže byť nastavený i na prakticky neobmedzenú úroveň.