Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Catherine Ashtonová a luxus za peniaze daňovníkov
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Catherine Ashtonová | Ministerstvo zahraničných vecí EÚ je zbytočné

Catherine Ashtonová má na starosti Úrad pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, neoficiálne známy aj ako Ministerstvo zahraničných vecí EÚ. Vzhľadom na to, že sa funkčné obdobie Catherine Ashtonovej pomaly končí, britský …

Catherine Ashtonová - Ministerstvo zahraničných vecí EÚ

… časopis Standpoint zhodnotil jej pôsobenie vo funkcii. Catherine Ashtonová sa veru nemá čím chváliť. Napriek množstvu vynaložených peňazí je jej úrad v súčasnosti prakticky zbytočný.

Luxus za peniaze daňovníkov

Catherine Ashtonová môže byť kritizovaná za mnoho vecí, ale určite nie za to, že by vo svojej funkcii zaháľala. Samozrejme, len v prípade, že berieme do úvahy aj aktivitu s pochybným významom. Za štyri roky vo svojej funkcii stihla Catherine Ashtonová vybudovať podľa slov Standpoint „po celom svete extravagantnú ríšu eurokratov“. Napriek tomu, že jej úrad má 139 „ambasád“, 3 417-členný personál a 650 áut, jeho dopad je veľmi malý. Ambasády a pozície nevznikajú podľa potreby, ale zdá sa, že len na ohurovanie svojou mohutnosťou a početnosťou.

Catherine Ashtonová neváhala vytvoriť ambasády ani v tých najexotickejších destináciách ako Barbados, Belize, Fidži alebo Šalamúnove ostrovy. Ako by predsa EÚ prežila bez toho, aby bola zastúpená a propagovaná aj v týchto krajinách? Posledným prírastkom do zbierky ambasád je hlavné mesto Angoly Luanda. To patrí k jedným z najdrahších na planéte, pričom len samotný prenájom ambasády stojí zhruba 1,2 milióna eur ročne.

Okrem toho tamojší personál získava rôzne lukratívne výhody, napríklad lety prvou triedou domov a mnohé iné. Armáda zámorských funkcionárov Catherine Ashtonová má toľko voľna, že minuloročný audit EÚ našiel ich kancelárie často prázdne. Niektorí byrokrati majú nárok na dĺžku voľna, ktorá sa blíži až k piatim mesiacom ročne. Popri tejto lukratívnej práci by tak bez zásadných ťažkostí mohli vykonávať snáď ešte jedno zamestnanie.

Zbytočná inštitúcia Catherine Ashtonová

Lepšie na tom nie je ani v hlavné sídlo Catherine Ashtonovej v Bruseli. Jeden z jej zamestnancov rozprával o tom, ako vyzerá ich práca: „Oficiálne by sa mal každý zaoberať naliehavými medzinárodnými problémami, ale skutočné aktivity majú od toho veľmi ďaleko. To znamená, že ľudia len posedávajú a zúfalo sa snažia vymyslieť spôsoby, ako by mohli mať nejaký vplyv.“ Pre objektívnosť treba však pripomenúť, že to nie je len chyba Catherine Ashtonovej. Tento úrad môže konať len vo vzácnych prípadoch, keď sa ohľadom nejakej zahranično-politickej otázky zhodli všetky členské štáty. Úrad Catherine Ashtonovej tak dokonale vystihuje bruselskú byrokraciu – tvári sa dôležito a za peniaze daňovníkov ponúka luxus pre byrokratov, no v skutočnosti je prakticky zbytočný.

Zdroj
1. http://standpointmag.co.uk/node/5198/full

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.