Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Budúcnosť Európskej únie – federácia alebo rozpad | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Budúcnosť Európskej únie – čo nám EÚ dala a čo vzala

Budúcnosť Európskej únie bola hlavnou témou diskusie s názvom „Deväť rokov Slovenska v EÚ – čo nám Únia dala a čo nám vzala?“ Táto diskusia sa konala pri príležitostí deviateho výročia vstupu SR do EÚ. Aj keď sa …

Budúcnosť Európskej únie – čo nám EÚ vzala

… jednotliví účastníci líšili v detailoch toho, ako bude budúcnosť Európskej únie vyzerať, skeptický postoj mali spoločný. Poukazovali tiež na vážne problémy dnešnej Európskej únie, najmä na jej demokratický deficit a priveľkú moc v niektorých oblastiach.

Slobodnejšia budúcnosť Európskej únie

Podľa šéfredaktora časopisu .týždeň Štefana Hríba je aktuálna európska integrácia príliš rýchla. Poháňajú ju najmä európski lídri, čoho výsledkom je kríza. Z dlhodobého hľadiska podľa Hríba Európa a EÚ dopadne dobre, pretože v nej „zvíťazí realita“. Budúcnosť Európskej únie by mala byť v ideálnom prípade omnoho slobodnejšia podľa riaditeľa Konzervatívneho inštitútu Petra Gondu. Podľa neho je súčasná ekonomická regulácia EÚ priveľká a Slovensko by sa mohlo inšpirovať skôr krajinami ako Švajčiarsko a Nórsko, ktorým sa darí dobre aj bez EÚ.

Budúcnosť Európskej únie v troch scenároch

Budúcnosť Európskej únie predstavil riaditeľ Peter Gonda v troch scenároch. Prvý je status quo, teda žiadne významné zmeny. To je podľa neho neudržateľné. Druhý načrtáva smerovanie k európskemu štátu. Toto pokladá na najnebezpečnejší scenár. V ideálnom prípade by však podľa Petra Gondu budúcnosť Európskej únie mala spočívať v jej transformácii na zónu voľného obchodu. EÚ by tak mala slobodu pohybu osôb, kapitálu, tovarov a služieb, ale už bez centrálnych regulácií. Viac by sa podobala združeniu EFTA, ktorého súčasťou sú aj spomínané Švajčiarsko a Nórsko.

Demokracia v EÚ

Ivan Mikloš presadzuje byrokratickejší prístup. Podľa neho si spoločný trh vyžaduje nadnárodnú koordináciu. Podľa rektora Akadémie médií Eduarda Chmelára má EÚ deficit demokracie. Spôsob rozhodovania v EÚ navyše považuje za škandalózny, keďže dnes ľudia nemajú možnosť s politikou nesúhlasiť. Budúcnosť Európskej únie musí podľa neho tento problém vyriešiť a pýtať sa ľudí na ich názor. V tejto chvíli sa žiada pripomenúť, že napríklad ohľadom prijatia eura sa uskutočnilo referendum len v dvoch z 27 krajín. V oboch z nich bolo euro navyše odmietnuté.

Toto vníma aj Ján Čarnogurský. Podľa neho je demokratický deficit v EÚ ešte vyšší, ako bol v Československu. Snáď všetci účastníci konferencie by sa zhodli na tom, že EÚ disponuje vzhľadom na to, aký malý vplyv majú občania, mocou priveľkou. Pokiaľ sa tento nedostatok neodstráni, budúcnosť Európskej únie nebude pozitívna.

Kredit/zdroj:
1. http://www.euractiv.sk/buducnost-eu/clanok/v-unii-9-rokov-co-vzala-co-dala-021087

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.