Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Európska komisia dostala na stôl zoznam úloh od Open Europe
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Čo by mala spraviť budúca Európska komisia

Už čoskoro bude verejnosti predstavená nová Európska komisia. Európska komisia je najdôležitejšou inštitúciou EÚ, keďže má zo všetkých inštitúcií najväčšie právomoci, oveľa väčšie ako napríklad Európsky parlament.

Nová Európska komisia

Ešte predtým, ako budú schválení konkrétni eurokomisári, britský think-tank Open Europe pre nich pripravil zoznam úloh, ktoré by mali v najbližších rokoch vykonať. Vďaka týmto návrhom by Európska únia mohla ušetriť množstvo peňazí a pomôcť tak ekonomike.

Kde môže Európska komisia ušetriť peniaze

Ak by Európska komisia osekala niektoré neefektívne výdavky, mohla by Európskej únii v priebehu 7-ročného rozpočtového obdobia ušetriť až 252 miliárd eur.

Medzi tieto opatrenia patrí napríklad zníženie miezd a výhod funkcionárov EÚ, čo by Európskej únii mohlo ušetriť zhruba 1 miliardu eur ročne.

Ďalších 156 miliárd eur môže Európska únia v priebehu 7-ročného rozpočtového obdobia ušetriť na eurofondoch.

Open Europe nepresadzuje žiadne radikálne zmeny, chce len odstrániť “recykláciu” eurofondov, teda stav, keď bohaté krajiny platia peniaze do rozpočtu EÚ len na to, aby im Európska únia časť z nich vrátila.

Ako naštartovať ekonomiku v Európskej únii

Vysoké výdavky vyžadujúce vysoké dane sú len jednou z bŕzd hospodárskeho rastu. Ďalšou sú neefektívne regulácie. V tejto oblasti by Európska komisia mala hlavne postúpiť s liberalizáciou trhu so službami pri obchodovaní medzi krajinami EÚ.

Ak by Európska komisia postupovala podľa rád Open Europe, liberalizáciou sektoru služieb by mohla natrvalo zvýšiť HDP EÚ až o 236 miliárd eur.

Ďalším prínosom pre ekonomiku by mohlo byť vytvorenie eurokomisára pre subsidiaritu. Subsidiarita je princíp, podľa ktorého by nariadenia mali byť vykonávané na najnižšej možnej efektívnej úrovni. V tom má však Európska únia výrazné nedostatky, keďže reguluje aj oblasti a záležitosti, do ktorých sa vôbec nemala miešať.

Riešenie na prebujnelé regulácie

Spomedzi úloh pre Európsku komisiu ešte stojí za zmienku návrh Open Europe s názvom “jeden dnu, dva von”.

Podľa tohto systému by Európska komisia mala pri prijatí každého nového nariadenia alebo regulácie vyhodiť dve staré. Vďaka tomu minimálne množstvo platných noriem EÚ nebude stúpať, aj keď efektívnejší ako pohľad na hrubé čísla môže byť pohľad na celkový dopad prijímaných regulácií. Bez ohľadu na to by však vďaka radám Open Europe nová Európska komisia mohla výrazne zlepšiť životy ľudí v Európskej únii.

Zdroj:
1. http://www.openeurope.org.uk/Content/Documents/Open_Europe_Mandate_for_new
_European_Commission_140908.pdf
2. http://www.openeurope.org.uk/Article/Page/en/LIVE?id=20533&page=PressReleases#

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Filip Vačko

Asistent Richarda Sulíka, zakladateľa a predsedu pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita.