Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Olivový olej - bruselská byrokracia v praxi | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Bruselská byrokracia | Olivový olej – ako sa to mohlo stať?

EÚ, Brusel a bruselská byrokracia – Olivový olej bol jednou z najväčších tém ohľadom EÚ v poslednej dobe. Brusel chcel zakázať, aby sa olivový olej servíroval v štandardných fľašiach. Po masívnom odpore verejnosti …

Olivový olej a bruselská byrokracia

… však bruselskí byrokrati svoj návrh stiahli. Ako však je možné, že takýto návrh uzrel svetlo sveta? Samozrejme, čiastočne to možno vysvetliť armádou desiatok tisíc byrokratov, ktorí v Bruseli každý deň musia vykázať nejakú činnosť. Olivový olej a jeho regulácia je však tiež dôsledkom iných vecí, na ktorých je bruselská byrokracia založená.

Olivový olej a bruselská byrokracia v praxi

Na tomto príklade môžeme vidieť, ako nedemokraticky Brusel, bruselská byrokracia pri niektorých záležitostiach rozhoduje. Regulácia fliaš na olivový olej bola schválená v rámci tzv. komitológie. Konkrétne v tomto prípade išlo o „implementáciu regulácie“. To znamená, že na rozhodovaní sa nezúčastnil žiadny poslanec Európskeho parlamentu a návrh bol posúdený len komisiou špecialistov. Takéto návrhy dokonca nemusí ani podporovať väčšina krajín – stačí, keď sa im väčšina krajín nepostaví na odpor.

Po druhé tento prípad ukazuje, aký obrovský vplyv má farmárska loby na rozhodovanie v Bruseli. Podľa farmárskej asociácie Copa-Cogeca, ktorá by z tohto návrhu profitovala, je „Absolútne neakceptovateľné, že Komisia vykonala obrat o 180 stupňov a takto podľahla politickému tlaku.“ No je neuveriteľne ironické a až drzé, že o politickom tlaku hovoria práve lobisti, ktorí sa mu venujú profesionálne.

Olivový olej bol výnimkou

Žiaľ, prípad olivového oleja je len jedným z mála príbehov bruselskej byrokracie v praxi, ktoré majú šťastný koniec. Drvivá väčšina podobných návrhov bruselských byrokratov, z ktorých má prospech jedna skupina na úkor všetkých ostatných, nie je odmietnutá. Dôvod je logický a známy z ekonómie ako princíp roztrúsených nákladov a koncentrovaných výnosov.

Ak by napríklad tento návrh Bruselu obral každého občana EÚ v priemere o 10 centov, asi by len málokto z nich išiel proti nemu protestovať. Jednoducho sa mu to absolútne neoplatí. No keď to prinesie privilegovaným firmám zisk 50 miliónov eur, situácia je úplne odlišná. Týmto firmám by sa oplatilo za olivový olej lobovať aj v prípade, ak by ich to stálo 49 miliónov eur – stále by boli v pluse. Toto sú veci, na ktoré by mali ľudia myslieť. Olivový olej zostal slobodný a je len jedným z mála príbehov bruselskej byrokracie v praxi. No systém, ktorý takéto návrhy produkuje, sa nezmenil.

Zdroj:
1. http://www.openeuropeblog.blogspot.co.uk/2013/05/good-news-commission-bottles-it-on.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.