Banková únia začína naberať reálne kontúry. Dlho očakávaný mechanizmus so sebou prináša viaceré výrazné prekvapenia. Asi najdôležitejšou zmenou je, že na záchrane problémových bánk sa budú podieľať svojimi vkladmi aj sporitelia.
Vlády majú garantovať iba vklady do 100-tisíc eur. Ako tento krok komentoval šéf Euroskupiny Jeoren Dijsselbloem – “Je to po prvýkrát, čo sme odsúhlasili takýto významný štít na ochranu daňových poplatníkov”.
Čo prinesie banková únia
Dijsselbloem samozrejme nedodal, že tento štít na ochranu daňových poplatníkov prinesie banková únia i napriek oslabeniu „štítu“ sporiteľov. Možnosť okradnúť sporiteľov pri problémoch bánk bola počas eurokrízy prvýkrát využitá na Cypre. Vtedy predstavitelia EÚ úporne presviedčali verejnosť, že Cyprus bol len výnimkou. Banková únia však ukáže, že sa jednalo o odporné klamstvá. Okrádanie sporiteľov bude možné aj na systémovej úrovni.
Samozrejme, súčasný prístup k riešeniu krízy (banky nesmú padnúť) nám ukazuje len veľmi zlé možnosti. Buď pre záchranu bánk okradneme sporiteľov alebo daňovníkov. Prvý spôsob však prináša sporiteľom veľmi nepriaznivý signál – ak máte v banke viac ako 100 000 eur, okamžite si ich vyberte. A masový únik vkladov z bánk je to posledné, čo krívajúce európske banky potrebujú. Banková únia je však nateraz hudbou ďalekej budúcnosti, do platnosti má vstúpiť až v roku 2018. Kým sa stane realitou, predstavitelia EÚ si budú musieť vystačiť so starým dobrým porušovaním pravidiel.
1. http://finweb.hnonline.sk/c1-60148500-europske-banky-budu-zachranovane-po-novom
2. http://blogs.ft.com/brusselsblog/2013/06/eu-bank-rescue-rules-the-latest-compromise/