Nemecko si myslí, že banková únia môže byť nelegálna. Problémový má byť nedávno schválený Jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií (SRM). Práve na ňom má banková únia stáť. Nemecko spochybnilo legálnosť …
… tohto mechanizmu už v minulosti. Teraz zvažuje, že naň podá sťažnosť na Európsky súdny dvor. Banková únia sa tak možno stretne so zásadnými prekážkami ešte skôr, než bude spustená.
Banková únia možno príde neskôr
Nemecko pravdepodobne podá strategicky sťažnosť až začiatkom budúceho roka. Banková únia, resp. SRM, by tak bola do platnosti uvedená až neskôr. Koncom nasledujúceho roka však už bude úradovať novozvolená Európska komisia. A tá môže mať na bankovú úniu trochu iný názor. Taký, ktorý Nemecko prijme ochotnejšie. Banková únia totiž zrejme povedie k veľkému prerozdeľovaniu peňazí medzi bankami zdravými a tými, ktoré majú problémy. Nemecko by tak nedoplácalo len na zle hospodáriace krajiny, ale aj na zle hospodáriace banky v iných krajinách.
Nemecko môže mať spojenca
Nemecko však nie je jedinou krajinou, ktorá nariadenia Bruselu slepo neprijíma. Podobne sa k nim stavia aj Veľká Británia. Britániu znepokojujú súčasné návrhy Európskej komisie, ktoré majú Komisii prenechať viac moci, ako je v rámci súčasných zmlúv možné. Ak by Európska komisia chcela zmeniť súčasné zmluvy, musela by s tým súhlasiť každá krajina EÚ. EÚ sa teda snaží dosiahnuť, aby bol vlk celý aj koza sýta. Inak povedané, ospravedlniť zväčšenie moci, na ktoré legálne nemá nárok. No nech to dopadne akokoľvek, uvedené snahy sú pozitívne. Nemecko tak môže prispieť k tomu, aby banková únia bola zavedená v rozumnejšej podobe.
1. http://www.welt.de/wirtschaft/article118384220/Schaeuble-will-EU-bei-Bankenunion-austricksen.html
2. http://uk.reuters.com/article/2013/07/25/uk-eurozone-germany-idUKBRE96O1EA20130725
3. http://europa.eu/rapid/press-release_IP-13-674_sk.htm