Banková únia má byť jedným z hlavných tromfov EÚ v boji proti kríze. Banková únia je založená na spoločnom dohľade ECB nad všetkými relevantnými bankami eurozóny. Európska centrálna banka má pri ostatných bankách včas …
… rozpoznať riziko a na základe toho konať, no čo keď si samotná EÚ pred rizikom zakrýva oči? Nasledovať môže absurdný výsledok, kvôli ktorému banková únia zlyhá ešte pred jej vytvorením.
Zdravie bánk a banková únia
Predtým, ako vôbec bude banková únia založená, musí ECB zhodnotiť zdravie bánk v eurozóne. To vykonala už v minulosti, no jej hodnotenia boli také mäkké, že všetky relevantné riziká prehliadli. Banková únia má byť výnimkou. Koniec koncov, keď sa ukáže, že ECB bola opäť príliš mäkká, tak jej už nikto nebude veriť. So zmenou prístupu má však Európska centrálna banka jeden veľký problém.
Nepoctivá banková únia
Problémom sú štátne dlhopisy, ktoré držia banky vo svojich portfóliách. V súčasnosti sú tieto dlhopisy považované za bezrizikové aktíva.
Ak by sa to zmenilo a banky by im museli (oprávnene) priradiť nejaké riziko, začali by ich hromadne vypredávať. To by bola pre EÚ katastrofa, keďže by to viacero európskych krajín postavilo pred hrozbu bankrotu. Dôvodom samozrejme nie sú špekulanti ani trhy, ale nadmerné zadlžovanie.
To si samozrejme ECB nemôže dovoliť, a preto týmto dlhopisom pravdepodobne žiadne riziko nepriradí. Analytik INESS Martin Vlachynský poukazuje na absurdnosť situácie. Podľa neho nebude rizikovosť dlhopisom priradená práve preto, že rizikové sú. Banková únia je tak výsmechom pravdy a zdravého rozumu.
1. http://uk.reuters.com/article/2013/10/23/uk-ecb-banks-idUKBRE99M00420131023
2. http://eurokriza.sk/2013/10/volam-sa-pan-ano-a-prisiel-som-preverit-vas-vysavac-budiz-euro-432013/