Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako míňa úrad Catherine Ashtonovej peniaze európskych daňovníkov

Catherine Ashtonová je pre väčšinu Európanov neznáma. A rovnako neznámy je aj obskúrny úrad, ktorý Ashton zastáva – Úrad pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Tento úrad je formálne známy aj ako ministerstvo zahraničných …

Úrad Catherine Ashton mrhá peniazmi

… vecí EÚ, no mimoriadnu popularitu nezožal ani pod týmto názvom. Napriek tomu, či práve preto, tento úrad mrhá obrovské množstvo peňazí. A málo známa Catherine Ashtonová je druhou najlepšie zarábajúcou političkou na svete.

Úrad Catherine Ashtonovej mrhá peniazmi, má zastúpenie aj na Jamajke

Catherine Ashtonová v roku 2010 prisľúbila, že jej úrad bude rozpočtovo neutrálny. Iba tento rok si však zabezpečil nárast o 23 miliónov eur, v dôsledku čoho zaň občania EÚ zaplatia viac ako pol miliardy eur. Táto inštitúcia má zastúpenie v 120 krajinách sveta, okrem iného aj na Jamajke. Všetky aktivity úradu sú určite veľmi dôležité, ako by občania EÚ prežili bez toho, aby ich EÚ zastupovala aj v krajine ako je Jamajka? To si zrejme myslí minimálne Catherine Ashtonová. Jej hovorca totiž médiám odkázal, že v rozpočte ušetrili, koľko len mohli.

Zaujímavé mimochodom nie je len to, že v čase krízy si EÚ buduje zastupiteľské úrady v krajinách, ktoré väčšina Európanov videla akurát na hodinách zemepisu. Ešte zaujímavejší je fakt, že tieto úrady tam EÚ buduje popri národných zastupiteľstvách. Občania EÚ tak fakticky platia za rovnakú vec dvakrát. A nič nenasvedčuje tomu, že by toto plytvanie malo skončiť. Práve naopak. Úrad Catherine Ashtonovej z roka na rok rastie.

Zdroj:
1. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/10178701/Baroness
-Ashton-under-fire-for-seeking-to-expand-her-empire.html
2. http://www.express.co.uk/news/uk/413470/Bloated-EU-squanders-440m-on
-pen-pushers-in-over-120-countries

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.