Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Ako funguje euroval | Vysvetlené za 55 sekúnd - video | Sulik.sk
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Ako funguje euroval

Ako funguje euroval? Euroval je na to, aby poskytol peniaze, poskytol financie krajinám, ktoré si ich nedokážu požičať na finančných trhoch. Voči eurovalu sa zaručili všetky krajiny eurozóny vrátane Slovenska. Euroval funguje tak, že keď teraz nejaká krajina potrebuje tieto peniaze, ona ich dostane za podmienok, že budú robiť rôzne reformy a úsporné …

… opatrenia. A keď takáto krajina požiada o tie peniaze, tak euroval si požičia tie peniaze na finančných trhoch, ktoré posunie následne zachraňovanej krajine. Euroval má k dispozícii tie záruky, ktoré tie jednotlivé členské krajiny vystavili a preto si euroval tie peniaze dokáže požičať, ale tá problémová krajina si ich už požičať nedokázala.

*****

Ako funguje euroval – Top 7 faktov

• Euroval služi najmä na princípe peňažných záruk. V prípade trvalého eurovalu krajiny priamo zaplatia 80 mld. eur, no ručiť budú až do výšky 700 mld. Euroval teda skôr ako okamžité náklady prináša veľké riziko v budúcnosti.• Euroval funguje ako ručiteľ pri pôžičke v banke. Ak budú dlžníci v eurovale zodpovední, ručiteľské krajiny na pôžičkách nestratia, ale dokonca získajú. Ak sa budú správať nezodpovedne, ručiace krajiny budú znášať straty.• Nesplatených 620 miliárd eur v trvalom eurovale (ESM) predstavuje tzv. kapitál na požiadanie. Ten majú krajiny splácať vtedy, keď pomer vydaného dlhu a vloženého kapitálu prekročí 6,66.

• Euroval nebol vytvorený s cieľom vyriešiť problémy eurozóny. Funkciou eurovalu je poskytnúť likviditu problémovým krajinám, ktoré tak majú dostať čas na vyriešenie svojich problémov.

• Euroval služi pre problémové štáty ako zdroj lacných peňazí. Vďaka eurovalu majú problémové štáty menšiu motiváciu vykonávať reformy a podvedome sú skôr vedené k tomu, aby sa na úkor ostatných krajín zadlžovali.

• Trvalý euroval funguje trochu inak, ako naznačuje jeho názov – Európsky stabilizačný mechanizmus. ESM nie je mechanizmom, keďže nie je založený na automatických procesoch. Nejde ani o mechanizmus v abstraktnom význame, ale o formálnu a trvalú inštitúciu.

• Euroval služi ako spôsob riešenia dlhov ďalšími dlhmi. Väčšina krajín, ktorá v eurovale pomáha, sa dokonca sama zadlžuje. Aby tieto krajiny mohli požičať druhým, musia si na to najprv požičať samy.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.