Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Orgány EÚ | Platime 2,5 miliardy eur za zbytočné agentúry EÚ
Európska únia, eurozóna, eurokríza, euroval a ECB.

Orgány EÚ | EÚ môže ušetriť pol miliardy zrušením zbytočných agentúr

Orgány EÚ sa výrazne líšia veľkosťou a funkciou. Od masívnej Európskej komisie, až po maličké agentúry, ktoré vykonávajú veľmi špecifické úlohy. Práve tieto agentúry predstavujú možnosť, ako by EÚ mohla ušetriť obrovské …

Orgány EÚ | Agentúry EÚ
… množstvo peňazí. Podľa štúdie organizácie Open Europe výrazne viac ako pol miliardy eur.

Koľko stoja daňovníkov agentúry EÚ

Nezávislé agentúry EÚ stoja ročne daňovníkov približne 2,5 miliardy eur. Týchto orgánov EÚ je až 52. Mnohé z nich však duplikujú prácu iných, prípadne nerobia vzhľadom na vynaložené peniaze prakticky žiadnu užitočnú prácu.

Spolu zamestnávajú až neuveriteľných 10 000 ľudí.

Ak by sa zrušilo len 10 najzbytočnejších a zvyšok by bol zodpovednejšie financovaný, tieto orgány EÚ by daňovníkov stáli ročne o zhruba 661 mil. eur menej.

Zbytočné orgány EÚ

Poslankyňa Európskeho parlamentu Ashley Fox nešetrí kritikou. Podľa nej má EÚ agentúru na „každý týždeň v roku, ale je ťažké povedať, čo vlastne dosahujú“. Tvrdí, že by sme mohli okamžite zrušiť polovicu z nich a nikto by si nevšimol žiaden rozdiel.

Kritici tieto orgány nazývajú aj „paralelnou byrokraciou EÚ“. Od hlavných orgánov sú totižto nezávislé. Na svoju činnosť však dostávajú množstvo peňazí. Sú teda ako deti, ktorým dá otec do ruky tučnú peňaženku a nechá ich v obchodnom dome.

Následné plytvanie je nevyhnutné.

Tieto orgány EÚ rozhadzujú desiatky až stovky tisíc eur na zbytočné činnosti. Od prenájmu limuzín, až po propagačné akcie, ktorými zakrývajú svoju zbytočnosť. Ak si Európska únia myslí, že jej na niektoré činnosti chýbajú peniaze, dobrým miestom pre škrtanie sú práve orgány EÚ.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.